poniedziałek, 25 września, 2023
spot_img

Najnowsze

Tagi

O artyście

Auguste Renoir - zdjęcie wykonane przez Dornaca
Portret Pierre-Auguste Renoir – fragment. Photo by Dornac.

Auguste Renoir francuski artysta był czołowym malarzem w stylu impresjonistycznym.

Młodość

Urodził się 25 lutego 1841 roku w Limoges. Dzieciństwo spędził w Paryżu, w dzielnicy, która sąsiadowała z Luwrem. Gdy miał trzynaście lat, rozpoczął terminowanie u dekoratora porcelany, a w przerwach obiadowych biegał do Luwru, by kopiować obrazy mistrzów. Przed rozpoczęciem szkoły artystycznej zdobił również wachlarze. Wyjechał do Paryża w 1862 roku, aby studiować sztukę. Spotkał tam Frederica Bazille’a, Clauda Moneta i Alfreda Sisley’a, wielkich malarzy impresjonistycznych. Wystawiał prace na Salonie w Paryżu. Jednakże jego obrazy przeszły w dużej mierze niezauważone przez następne dziesięć lat. Ze względu na zaburzenia spowodowane przez wojnę francusko – pruską.

Sukces

Swój pierwszy sukces artystyczny odniósł w 1874 roku, na pierwszej wystawie impresjonistów, a później w Londynie w tym samym roku. Renoir zaczął swoje podróże w roku 1881. Wyjechał do Włoch, aby zobaczyć dzieła mistrzów renesansu, a później do Algierii, idąc w ślady Eugene Delacroix. W Algierii zapadł na zapalenie płuc, pozostawał w łóżku przez sześć tygodni. Doznał trwałego uszkodzenia układu oddechowego.

„Bycie pejzażystą to marny zawód! Na dziesięć obrazów, kończy się jeden, bo w międzyczasie zmieniła się pogoda”

Auguste Renoir

„Przy alei Clichy, z radosnym uniesieniem maluje pan Renoir stojąc przed nagim ramieniem”

Stephane Mallarme 1891

W późniejszych latach jego życia, nawet ciężkie reumatoidalne zapalenie stawów, które przykuło go do wózka inwalidzkiego i ograniczyło jego ruchy, nie zniechęciło Renoir od malarstwa. Zapalenie stawów spowodowało stałe fizyczne zniekształcenie rąk i ramion. Zmusiło to Renoir’a do zmiany techniki malowania, by dostosować ją swoich fizycznych ograniczeń. Przed śmiercią w 1919, Renoir wyjechał do Luwru, aby zobaczyć swoje obrazy wiszące w muzeum obok dzieł wielkich mistrzów. Był bardzo płodnym artystą, stworzył kilka tysięcy prac w swoim życiu. I są to jedne z najbardziej znanych obrazów w świecie sztuki.

„Renoir miał wielki sukces na Salonie. Sądzę, że zrobi karierę, tym lepiej, nędza jest rzeczą straszną!”

Camille Pissarro, 1879

Latest Posts

Spis prac