sobota, 18 maja, 2024

Najnowsze na stronie

Varia

Salon Jesienny, Paryż 1904
Paryski Salon Jesienny w 1904 roku. Sala Cezanne’a. Zdjęcie -_Ambroise_Vollard,_

Cezanne – Cytaty:

  • Artysta powinien gardzić sądem, który nie opiera się na rozumnej obserwacji zjawisk. Powinien obawiać się nastroju literackiego…
  • Malarstwo polega przede wszystkim na patrzeniu.
  • Smak jest najlepszym sędzią. Zdarza się on rzadko.
  • W malarstwie chodzi o to, by w odpowiednim miejscu położyć odpowiedni kolor.
  • Jakikolwiek by był nasz temperament lub potęga w obliczu natury, trzeba dać obraz tego, co widzimy, zapominając o wszystkim, co pojawiło się przed nami.

Wystawy:

Przegląd obejmujący całą karierę zawodową Cézanne’a można jeszcze zobaczyć w Galerii Tate w Londynie. Wystawa zorganizowana przez Tate Modern i Art Institute of Chicago potrwa jeszcze do 23 marca 2023.


Wystawę 'Cezanne i Mistrzowie. Marzenie Włoskie’ można oglądać w Muzeum Marmotan Monet od 27 lutego 2020 do 3 stycznia 2021. Prace Cezanne’a, prekursora kubizmu, zestawiono z dziełami mistrzów włoskich  z XVI i XVII wieku oraz obrazami Nicolasa Poussina i kilku dla nas mniej znanych artystów jak: Carrà, Sironi, Soffici i Pirandello oraz Boccioni i Morandi.
Wystawa składa się z około sześćdziesięciu arcydzieł z wiodących kolekcji publicznych i prywatnych na całym świecie (Luwr i Musée d’Orsay w Paryżu, National Gallery of Art w Waszyngtonie, kolekcja Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Muzeum Pola w Kanagawie oraz Galeria sztuki Walker, Liverpool itp.)


Od 12 października 2011 do 26 lutego 2012 roku w Paryżu w Muzeum Luxembourg można było oglądać wystawę prawie 80 prac Cézanne z całego świata. Zorganizowana była we współpracy z Petit Palais i Muzeum des Beaux-Arts z Paryża.

Latest Posts

Cezanne - spis obrazów