czwartek, 5 grudnia, 2024
Rysunki,obrazy,fotografie
Fineart24.plKierunekArtyści powiązani z impresjonizmem

Najnowsze

Artyści powiązani z impresjonizmem

Artyści powiązani z impresjonizmem

Na podst. Impresjonizm, Z.Kępiński – Noty biograficzne

Bazille Frédéric

Bazille urodził w 1841 w Montpellier. Poległ w 1870 w Beaune-La-Rolande, malarz francuski. Od 1862 w Paryżu. Uczęszczał do pracowni szwajcarskiego malarza Gleyre’a, gdzie spotkał swych przyszłych przyjaciół – C. Moneta, A. Renoira i A. Sisleya. W rok później za namową Moneta wszyscy czterej artyści porzucili pracownię, by odtąd wspólnie malować w plenerze. Tworzył pejzaże, martwe natury (zwłaszcza kwiaty) i kompozycje figuralne (przeważnie sceny rodzinne). Malarstwo Bazille’a pokrewne twórczości E. Maneta stanowi ogniwo pośrednie między realizmem G. Courbeta i impresjonizmem.

Boudin Eugéne

Boudin urodził się w 1824 roku w Honfleur, zmarł w 1898 w Deauville, malarz francuski. Na jego twórczość wpłynęły działa Jean Francois Milleta (którego był uczniem) i Camille Corota. Malował w plenerze przede wszystkim pejzaże nadmorskie z dużymi partiami nieba, studiując głównie refleksy światła i zmienność atmosfery w zależności od pory dnia i roku. Swoje widoki plaż i portów, przeważnie Bretanii i Normandii, ożywiał często rodzajowymi scenami figuralnymi. Tworzył również martwe natury i portrety. Operował jasną gamą barwną i subtelnymi zestawieniami kolorystycznymi. Wywarł duży wpływ na początkowy okres twórczości impresjonistów, z którymi (zwłaszcza z C. Monetem) pozostawał w bliskich kontaktach. Brat udział w pierwszej wystawie impresjonistów. Uważany za jednego z prekursorów impresjonizmu.

Caillebotte Gustave

Caillebotte urodzony w 1848 roku w Paryżu, zmarł w 1894 w Gennevilliers. Malarz francuski. Brał udział w wystawach impresjonistów w latach 1876, 1877, 1879, 1880 i 1882. Jako malarz Caillebotte odegrał niewielka rolę, był natomiast niejednokrotnie opatrznościową postacią jako przyjaciel i mediator, a przede wszystkim jako jeden z nielicznych mecenasów impresjonistów. Zebrał znaczną kolekcję (65 obrazów) najlepszych płócien impresjonistycznych, którą zapisał w testamencie Muzeum Luksemburskiemu (początkowo odrzucona, następnie wskutek interwencji częściowo przyjęta i dopiero w 1928 została triumfalnie zawieszona w Luwrze).

Cassatt Mary

Cassatt ur. 1875 w Pittsburgu, zm. 1927 w Meanil-Theribus, malarka amerykańska. W 1868 przyjechała do Europy i po licznych podróżach (m.in. Włochy, Hiszpania, Belgia) osiadła w Paryżu, gdzie początkowo studiowała u amerykańskiego malarza Chaplina. Decydujące znaczenie dla Cassatt miało poznanie E. Degasa, który wprowadził ją do grona impresjonistów i którego malarstwo na równi ze sztuką japońską stało się dla niej ważnym źródłem inspiracji. W 1879, 1880, 1881 i 1886 uczestniczyła w wystawach impresjonistów. Malowała intymne, nastrojowe obrazy, których tematem było macierzyństwo, posługiwała się głównie techniką pastelu operując jasna gama barwną.

Ciągliński Jan

Ciągliński – urodzony w 1858 w Warszawie, zmarł w 1913 w Petersburgu – malarz polski. Studiował u Gersona od około 1873, w Klasie Rysunkowej (1877-78) w Warszawie oraz w Akademii w Petersburgu (1879-85), gdzie osiadł na stałe. Od 1888 wykładał w Szkole Rysunkowej, od 1902 w Wyższej Szkole Artystycznej, od 1911 został profesorem. Był organizatorem wystaw Niezależnych i współtwórcą grupy Mir Iskusstwa. Malował głównie pejzaże, obrazy o tematyce orientalnej a także portrety, posługując się przeważnie technika olejną. Twórczość Ciąglińskiego wywodzi się z tradycji realizmu, ale jest przeciwstawna akademizmowi. Zainteresowania plenerem, zagadnieniami światła i koloru rozwinął w trakcie licznych podróży artystycznych na południe Europy, do Afryki i Azji, osiągając efekty bliskie koncepcji impresjonizmu francuskiego: byt pierwszym impresjonistą w Rosji.

Najnowsze

Portrety