sobota, 18 maja, 2024
Rysunki,obrazy,fotografie
Fineart24.plKierunekArtyści powiązani z impresjonizmem

Najnowsze

Artyści powiązani z impresjonizmem

Manet Edouard

Zobacz O Artyście

Menzel Adolf

Menzel urodził się 1815 we Wrocławiu, zmarł w 1905 w Berlinie, malarz i grafik niemiecki. Studiował i działał w Berlinie. Tworzył głównie w realistycznej konwencji obrazy, rysunki i litografie, przedstawiające sceny z czasów Fryderyka I, a także wydarzenia współczesne. Swobodniejszą technikę malarską stosował przy pejzażach i widokach wnętrz. Wyróżniają się one też jaśniejszym kolorytem i trafnym oddaniem świetlnych i barwnych zjawisk natury.

Monet Claude

Monet urodził się w 1840 w Paryżu, zmarł w 1926 w Giverny, malarz francuski, jeden z twórców i najbardziej konsekwentny przedstawiciel impresjonizmu. Dzieciństwo spędził w Hawrze, gdzie poznał E. Boudina, pod którego kierunkiem zaczął malować pierwsze pejzaże (1856-58). W 1859 wyjechał do Paryża. W 1860-62 przebywał w Algierii, następnie powrócił do Paryża, gdzie zetknął się z większością przyszłych impresjonistów. Tu w 1862 uczęszczał do Atelier Gleyre z Renoirem, Bazillem i Sisleyem. W 1871 wraz z Pissarrem zapoznał się w Londynie z dziełami Turnera i Constable’a, które ostatecznie sprecyzowały kierunek jego poszukiwań malarskich, polegający na nieustających studiach koloru i światła i ich wzajemnych stosunków.

Rezultatem tych eksperymentów było dojście do zasady dywizjonizmu, której został wierny do końca życia. W 1872 w Hawrze namalował słynną Impresję, która eksponowana w 1874 na I wystawie u Nadara, dala nazwę kierunkowi. Uczestniczył w większości wystaw impresjonistów. Po 1890 zaczął malować serie obrazów o jednym temacie (Nenufary, Katedra w Rouen), lecz przedstawiane o różnych porach dnia, roku oraz w różnorodnym oświetleniu. Pod koniec życia jego barwne kompozycje z powodu zagubienia modelunku i konturu, zbliżyły się do abstrakcyjnego malarstwa, którego został jednym z prekursorów.

Monticelli Adolphe

Adolphe Monticelli był francuskim malarzem urodzonym w 1824 r. i zmarłym w 1886 r. Znany był z używania żywych kolorów i luźnych pociągnięć pędzla. Prace Monticellego nie były powszechnie rozpoznawane za jego życia, ale od tego czasu jego obrazy zyskały uznanie i uznanie za swój wyjątkowy i wyrazisty styl. Był pod silnym wpływem dzieł dawnych mistrzów, a także światła i kolorów regionu śródziemnomorskiego, w którym mieszkał. Tematem jego prac były sceny maskaradowe, operowe, teatralne, miłosne ale także portrety i martwe natury. Uważany jest za prekursora impresjonizmu i ekspresjonizmu.

Morisot Berthe

Berthe Morisot była francuską malarką urodzoną w 1841 roku w Bourges. Zmarła w 1895 roku w Paryżu. Należała do impresjonistów i była jedną z nielicznych artystek związanych z tym ruchem. Należała też do kręgu artystów skupionych wokół jej szwagra Édouarda Maneta. Prace Morisot często przedstawiały sceny domowe i portrety, zwłaszcza kobiet i dzieci, a także krajobrazy i pejzaże morskie. Była znana ze swojej umiejętności uchwycenia zmieniającego się światła i atmosfery swoich obiektów oraz z używania miękkich, delikatnych pociągnięć pędzla. Cechą charakterystyczną jej obrazów jest migotliwe, srebrzyste światło. Prace Morisot zostały dobrze przyjęte za jej życia i nadal cieszą się dużym uznaniem.

Na podst. m.in. Impresjonizm, Z. Kępiński – Noty biograficzne

Najnowsze

Portrety